Není to poprvé, ani naposledy, kdy se o velkolepém lidském příběhu dozvídám až díky televizní
obrazovce. Díky Netflixi a díky Jimmy Chine! Film představuje fascinující Dian Nyad. Příběh žijící legendy který přináší silné herecké výkony Jodie Foster a Annette Bening.

Před více než čtyřiceti lety dominovala světu dálkového plavání jedna nepřekonatelná hvězda, američanka Diana Nyad. Její jméno bylo spojeno s neuvěřitelnými rekordy i zaslouženým místem v plavecké síni slávy. Přesto však existovala jedna meta, kterou nedokázala dosáhnout, téměř 180 km dlouhá trasa z Kuby na Floridu.

„Měla jsem sen a ten byl v mých šedesáti letech stejně živý, jako když mi bylo dvacet…Vědci, sportovní odborníci, neurologové, můj vlastní tým, Bonnie,…všichni říkali, že je to nemožné, vyprávěla sama Diana na svém TED Talku.

 2. 9. 2013 Key West, Florida

Desítky hodin ve slané vodě bez ochrany před žraloky, čtyřhranky s nejsmrtelnějším jedem v oceánu, ostré slunce, absolutní tma, nevyzpytatelný golfský proud, halucinace. Nikdo před ní se s takovými překážkami nevypořádal. Její mantra zněla ovšem jasně: Najdi cestu. A tak, 2. září 2013, doplavala po 53 hodinách z Kuby na Floridu. Bylo jí 64 let, tedy 35 let poté, kdy se poprvé rozhodla uskutečnit svůj sen.

Příběh této výjimečné ženy se po deseti letech dočkal filmového zpracování. Mapuje především čtyři předchozí neúspěšné pokusy, práci jejího podporujícího týmu a neuvěřitelně náročný, nejen sportovní, výkon. Hlavní duo představitelek, Jodie Foster a Annette Bening, se chopilo svých rolí s plným nasazením. Jejich výkony nejsou jen hereckým uměním, ale přenesou diváky do světa, ve kterém se prolínají vůle a neoblomné přesvědčení. Režisérem filmu je Jimmy Chin, kameraman a aktivní sportovec, pro kterého jsou signifikantní silné lidské příběhy. Zaznamenat jste ho mohli již díky dokumentu Free Solo či Meru.

Dian není jen excelentní plavkyní. Je symbolem síly, odvahy a odhodlání. Tato, dnes čtyřiasedmesátiletá inspirativní žena věří, že každý den v životě je impozantní, tak myslete na její slova: “Sny si můžete plnit v jakémkoli věku, nikdy není pozdě,“ a kdybyste někdy na chvíli zapochybovali, pusťte si Nyad.

Zdroj: TED Talk, The New York Times, film Nyad

Foto: Shutter stock

Tags:
0 Comments

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

or

Log in with your credentials

Forgot your details?