Jak na pracovní pohovor po telefonu:

1. Připravte se na úspěch

Co to znamená? Pro začátek byste pohovor asi neměli přijímat v pyžamu v posteli. Několik dní před telefonátem se připravte na pohovor stejným způsobem, jako byste měli absolvovat osobní setkání. Projděte si otázky a odpovědi, které vám pravděpodobně budou položeny. Až přijde den D, oblékněte se do hezkého oblečení, ve kterém se budete cítit sebejistě, profesionálně a schopně. Poté si najděte klidné místo, kde můžete sedět u stolu a mít všechny své poznámky na očích.

2. Neberte hovor na hlasitý odposlech

Není dobrý nápad přijmout hovor přes hlasitý odposlech. I když by se mohlo zdát, že vám volné ruce pomohou dělat si poznámky nebo si v klidu prolistovat životopis, tazateli by se mohla snížit kvalita zvuku. Neriskujte šanci, že budete nepochopeni nebo ztratíte klíčovou odpověď díky ruchu. Pokud si chcete během pohovoru dělat poznámky, zvažte jestli nepoužít sluchátka.

3. Nedělejte víc věcí najednou

Během rozhovoru se nesnažte řešit více věcí najednou. Nepijte kávu, neřešte televizi v pozadí, nedojídejte oběd ani si neprohlížejte svůj facebookový profil. Ve skutečnosti je ideální vůbec internet nezapínat. I když může být užitečným zdrojem informací, pro případ, že byste hledali vhodnou odpověď nebo skutečnost, v ideálním případě způsobí vaše aktivita jen trapné ticho.

4. Příliš nemluvte

V osobním rozhovoru je snadné přečíst řeč těla tazatele a zjistit, kdy byste měli přestat mluvit. Při telefonním kontaktu tyto znaky nejsou viditelné, takže je daleko složitější je vycítit. To, zda vaše řeč přináší konverzaci hodnotu, je irelevantní. V určitém okamžiku totiž váš tazatel dlouhé řeči přestane věnovat pozornost a budu vás vnímat jako osobnost, která příliš mluví. Přemýšlejte proto o svých odpovědích jako o skvělém koktejlu: nechcete přece aby byl naředěný příliš množstvím ledu, ale chcete aby byl silný a lahodný.

5. Neberte hovor na veřejném místě

Udělejte si na rozhovor čas. Předem si ho proto stanovte v termínu, který nekoliduje s návštěvou vašeho lékaře nebo mezi jinými meetingy, kdy bude jasné, že budete na místě bez možnosti ovlivnit kvalitu zvuku.

6. Mějte kontakty po ruce

V ideálním případě 30 minut před pohovorem se ujistěte, že máte po ruce všechny kontaktní údaje na osobu, se kterou budete rozhovor vést. Budou se vám hodit ve chvíli, kdy se spojení z nějakého důvodu přeruší. V takový moment neváhejte volat tazateli zpět a omluvte se za problémy se signálem. Plynule tak budete moci pokračovat v telefonátu.

7. Ozvěte se, pokud neslyšíte

Nebojte se říci tazateli, že ho neslyšíte zřetelně nebo vůbec. Pokud kariérního poradce nebo vašeho potenciálního nadřízeného neslyšíte, zdvořile ho o tom informujte větou: „Je mi líto, ale došlo k chybě ve spojení. Můžete mi prosím otázku zopakovat?“

8. Připravte se na další kroky

Uvědomte si, že jakmile projdete pohovorovou částí, přijdou další kroky. Ve většině případů je telefonický rozhovor tím prvním. Někdy ho můžete absolvovat i třikrát po sobě, než budete pozváni k osobnímu kontaktu. Na jedné straně je dobrá zpráva, že máte několik příležitostí prokázat svůj potenciál. Znamená to ale také to, že o tuto pozici „bojujete“ s více kandidáty a je potřeba udělat maximum, abyste se dostali do dalšího kola.

Foto: Shutterstock
Zdroj: Balanced Career, Wikipedia Commons
Autorka: Lucie Janotová

Tags:
0 Comments

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

or

Log in with your credentials

Forgot your details?