Jsem naprosto vyrovnaná. Velmi dobře spím a přesně vím, jak správně jíst. Mám energie na rozdávání a není pochyb o tom, že budu produktivní ještě řadu let. Připadá vám to jako mantra z jiného vesmíru? Kdepak, zůstaňte nohama na zemi a dejte si pár minut na přečtení top osmi biohacků pro ženy, které vám zlepší každý jeden den.

První biohack: MĚŘTE SI SVŮJ CYKLUS

Také máte dny, které jsou od rána do večera nabité schůzkami, po kterých doslova letíte cvičit a dodělat domácí práce, i když vám není zrovna nejlépe? Lze vůbec tyto situace zvládat jinak než tím, že prostě zatnete zuby a ,,jdete dál“? Ano, pokud si budete sledovat svůj cyklus! Klidně s pomocí osvědčené metody tužka-papír, lépe vám to ale půjde, pokud si nainstalujete aplikace na měření cyklu (např. My Flo, Clue nebo MySysters).

Ono měření totiž nespočívá pouze v tom, že víte, kdy „to dostanete“. Jako ženy si procházíme fázemi, které se cyklicky mění a společně s nimi i naše nálady a energie. A tak je naprosto normální být někdy unavená a protivná. Pokud ale porozumíte samy sobě a měnícím se fázím cyklu, bude se vám mnohem lépe plánovat – ať už porady v práci, fyzické aktivity nebo tolik zanedbávaný odpočinek.

Můj tip: Chcete se před menstruací vyhnout pravidelnému útoku na skřínku se sladkým? Doplňte v luteální fázi vitamín B.

Druhý biohack: VĚDOMĚ DÝCHEJTE

Správným dýcháním k dlouhověkosti. Zní vám to jako nesmysl? Pojďme se na to podívat očima vědců – pokud dýcháte nosem, vaše nosní chloupky filtrují nečistoty z prostředí a zároveň se v těle tvoří oxid dusnatý. Díky němu se vám lépe prokrví tkáně, čímž si můžete částečně zpomalit stárnutí (špatné prokrvení je totiž jeden z faktorů rychlého stárnutí).

I když existuje spousta dýchacích technik, pro začátek stačí dýchat vždy nosem, ne pusou. Je to pro vás příliš jednoduché? Můžete zkusit Dechové cvičení Wim HofSoma dech nebo jednoduché brániční dýchání. Nezapomínejte ale na váš ženský cyklus – před menstruací nebo během ní vám tyto techniky, které jindy normálně zvládáte, mohou dělat problém. Tělo vám dává najevo, abyste zpomalily a odpočinuly si.

Třetí biohack: PIJTE ČISTOU VODU

Nemluvím teď o předražených filtrech a jiných technologiích. I přesto, že v případě vody je třeba dbát na její kvalitu, měly byste se v první řadě zaměřit hlavně na její množství. Mít dostatek tekutin v průběhu celého dne je totiž zásadní pro vaše zdraví, a tak u sebe nezapomínejte mít menší láhev, která vám vždy připomene, že je čas se napít.

Čtvrtý biohack: SESTAVTE SI MENU PODLE CYKLŮ

V tomhle mají muži jistou výhodu, jelikož mohou jíst každý den víceméně stejně a nepocítí žádný rozdíl. Potřeby ženského těla se ale mění, a tak můžete kvůli cykličnosti a nutriční nerovnováze pociťovat větší výkyvy nálad. Jednoduše řečeno – s vašimi hormony se musí měnit i vaše jídelní menu!     

Teď si možná říkáte, že mít dokonalý jídelníček, který se ještě čtyřikrát za měsíc změní, je nesplnitelná mise. Ale nebojte, čím více budete pozorovat svůj cyklus, tím lépe se vám bude odhadovat, jaké potraviny vám do dané fáze sedí nejlépe.

Můj tip: Během menstruace zařaďte do svého jídelníčku zeleninu s nízkým glykemickým indexem a mořské řasy nebo plody, kterými doplníte zinek, železo a jiné minerály.

Pátý biohack: OTUŽUJTE SE JAKO DÁMA

Ani zde se nevyplatí fungovat jako muž. Věřte mi, vím, o čem mluvím. Před několika lety jsem otužování úplně propadla, dokonce jsem přes čtyři roky vedla ledové expedice na nejvyšší českou horu Sněžku. Chodili jsme v zimě, ve sněhu, jen v plavkách. Jednou jsem expedici vedla i přesto, že jsem měla menstruaci, a to vážně nebyl dobrý nápad. V téhle fázi totiž tělo potřebuje hlavně teplo a hýčkání.

Pokud ale zjistíte, kdy vám otužování dělá dobře (nejen z hlediska cyklů, ale i vaší intuice), může vám pomoci k pravidelné menstruaci, snížení zánětu nebo eliminaci menstruačních bolestí. Dámám před menopauzou pak chlad pomáhá s návaly horka a optimalizací hormonů a nálad.   

Ze začátku stačí otužování končetin nebo pár desítek vteřin v ledovém kyblíku, kterými docílíte zvýšení vnitřního klidu a spokojenosti. Prozkoumejte, co vám dělá dobře.

Šestý biohack: DIETA A PŮST PODLE ŽENSKÉ BIOLOGIE

I přesto, že blahodárných účinků na lidský organismus mají ketogenní dieta a přerušovaný půst nespočet, je třeba mít na paměti tyto dvě slova – gender bias. Znamená to, že většiny studií, které tyto účinky potvrdily, se účastnili zejména muži. Pro ženy se obě „diety“ rovnají pokročilejšímu experimentu a vyžadují, aby žena své tělo opravdu vnímala.

Pokud tedy chcete ketogenní dietu vyzkoušet, poraďte se nejdříve s odborníkem a nastavte ji na míru své individuální ženské biologii. Pamatujte ale, že má pozitivní krátkodobé účinky pouze na zdravé a netěhotné ženy. Z dlouhodobého hlediska může mít vliv na činnost štítné žlázy a celkovou hormonální (ne)rovnováhu.

Co se týče přerušovaného půstu, ten by ženy rozhodně neměly praktikovat každý den. Dlouhodobě má totiž negativní vliv na kortizol, inzulin, estrogen či progesteron, což jsou hlavní hráči v ženském těle. Může se objevit i zhoršená schopnost tolerovat glukózu. A tak připisujeme další výhodu mužům, jelikož dle studií má na ně (oproti ženám) dlouhodobý přerušovaný půst pouze blahodárné účinky.

Sedmý biohack: PTEJTE SE STARŠÍCH

Naše maminky, babičky a prababičky si také prošly trablemi s menstruačními cykly. Ne každá o tom vědomě přemýšlela, ale rozhodně mají v rukávu spoustu „babských rad“. A tak se v dnešní uspěchané době na chvíli zastavte, setkejte se s ženami různého věku a ptejte se. Benefitem vám nebudou jen nové „hacky“, ale i komunita. Ta je totiž mimo jiné jeden z hlavních triků, jak žít zdravě a dlouho. Dokazují nám to třeba Blue Zones (země, ve kterých se lidé dožívají nejvyššího věku).

Osmý biohack: SUPLEMENTUJTE JAKO ŽENA

Ani při suplementaci se nevyplatí řídit se momentálními trendy. Kvůli tomu, že ženy mají obecně jedinečné potřeby mikroživin v průběhu měsíce, mohly byste si více ublížit než pomoci.

Můžete se držet ale pár základních pravidel ženské suplementace:

  • Doplňujte hořčík, který je opravdu nezbytný pro hormonální rovnováhu. Zlepšuje citlivost na inzulín a před menopauzou dokáže regulovat návaly horka.
  • Nezapomínejte na esenciální vitamíny jako je například vitamín D (ideálně v kombinaci s vitamínem K2). V těle totiž působí jako důležitý hormon, bohužel ho má ale mnoho žen spíše nedostatek.
  • Klíčovými vitamíny jsou i „béčka“. Například kyselina listová (vitamín B9) je důležitá při léčení problémů jako je PCOS (syndrom polycystických vaječníků), vitamín B1 zase nepřímo souvisí s endometriózou.

Našly jste si mezi hacky i ten „svůj“? Nebo máte nějaký jiný, bez kterého už si nedovedete představit svůj běžný den? Podělte se se mnou v komentářích. 🙂

Autorka: Veronika Allister
Foto: se souhlasem Veroniky Allister, Shutterstock

Tags:
0 Comments

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

or

Log in with your credentials

Forgot your details?