Tereza Horáková čelila během mateřské dovolené nejen ztrátě osobní důstojnosti, ale i výzvě v podobě založení vlastního podnikání. Co jí na této cestě nejvíce pomohlo a jaké zkušenosti si z ní odnáší?

Ztráta důstojnosti

Když se Tereza chystala přestěhovat zpět z Vídně na rodnou jižní Moravu, věděla, že je třeba na sobě aktivně začít pracovat. Chtěla totiž začít podnikat a zajistit si tak pracovní místo ihned po návratu, jen nevěděla přesně v jaké oblasti. „Spektrum možností je strašně široké. Po intenzivním samostudiu jsem už nevěděla jak dál a říkala jsem si, že si prostě musím najít nějakého mentora. Ale to taky nebylo úplně snadné – přece jen jsem si nebyla jistá, v čem přesně potřebuji poradit.“

Navíc byla tou dobou už pět a půl roku na mateřské dovolené. „Tohle je vlastně v českých podmínkách úplně šílené. S pracujícími prarodiči to nejde jinak, než že manžel bude chodit do práce a já zůstanu doma. Ztratila jsem ale kvůli tomu část osobní důstojnosti, protože i když prvních pár let nedostatek ego stimulů upozaďujete, dlouhodobě to nefunguje. Ale lidé vás nechápou. Prostě si myslí, že byste měli být hrozně šťastní, že tuhle možnost být s dětmi doma v České republice vůbec máte.“

„Pak jsem náhodně, ale v úplně skvělém načasování, narazila na příspěvek od Holek z Marketingu. Zaujalo mě, jak velmi rozsáhlý byl studijní plán Akademie pro budoucí zakladatelky, protože to není jen jeden seminář, který absolvujete a polovinu informací pak zapomenete. Navíc byly součástí i offline setkání, a tak jsem si alespoň mohla udělat výlet do Prahy.“

Co si neuděláš sama, to nemáš

A tak díky odeslání přihlášky odstartovala Tereze úplně nová životní etapa. Roky na mateřské dovolené se také ukázaly být jistou výhodou, pomohly ji totiž přijít do Akademie s připraveným podnikatelským záměrem. „Už na začátku těhotenství jsem si řekla, že je důležité udržet si denní outfit, i když je trochu méně formální, než co jsem nosila do práce. Ale chyběla mi k tomu nějaká obuv, a přitom jsem neměla peníze na to, abych si koupila značkové boty za několik tisíc. Takže jsem si začala na internetu zjišťovat více o jejich výrobě.“

Foto: se souhlasem Terezy Horákové

Proces ji nadchl natolik, že se pomocí video návodů na Youtube rozhodla ušít si své vlastní boty. Po ševci ze Vsetína se ji podařilo sehnat i ševcovskou pozůstalost, a tak vznikla Terezina první vlastnoručně vyrobená domácí obuv. I když měla dle jejích slov z počátku nějaké nedokonalosti, viděla v ní kouzlo jednoduchosti a minimalismu.

Zpátky ke kořenům

„Začalo mi to vše dávat smysl, a tak jsem si pronajala v Mikulově malou rukodělnou dílničku. Zároveň jsem věděla, že nechci mít značku nějakých unikátních bot. Naše výrobky vidím spíše ve fashion sekci v oddělení home decor, kde by se mohly doplňovat s produkty jiných značek. A tak jsem chtěla cílit na B2B partnery s podobnými hodnotami.“

V tomhle ohledu Tereze velice pomohl utřídit myšlenky mentoring, který byl taktéž součástí Akademie. „Byla to geniální zkušenost. Když jsme si ve třídě definovaly, v čem chceme podnikat, přivedly nám Holky z Marketingu lidi, kteří by pro nás mohli být inspirativní. A právě mí mentoři mi říkali, že nemůžu myslet v malém, že můj projekt dává smysl. To mě ještě více nakoplo na něm pracovat.“

A vzhledem k tomu, že má Tereza blízko jak k rodině, tak i tradicím a úctě k přírodě, rozhodla se svůj byznys napasovat na tyto hodnoty. Nevyužitým rodinným pozemkům vdechla nový život a nyní na nich běhají Alpaky, díky jejichž vlně plánuje do budoucna rozšířit sortiment například o deky či lehké plédy. „Celkově mi soužití se zvířaty dává velký smysl. Sice je ostříhám, ale žijí pořád dál, zkulturňují můj pozemek a přinášejí mi do života nepopsatelnou radost a klid. V tom je to kouzlo.“

„Díky Akademii jsem si také uvědomila nejen hmatatelný potenciál, který se skrývá v rodinných pozemcích, ale i v lidech, které mám kolem sebe. Předtím mě to vůbec nenapadlo, ale teď jsem třeba našla své cofounderky přímo mezi blízkými kamarádkami. Ty jsou shodou okolností také maminky a plánujeme spolu další směřování podnikání. Mateřství nám dává čas nad věcmi více přemýšlet, zvažovat je, propočítat a konzultovat. Vše chceme doladit a poté rozjet naplno výrobu bot.“

Foto: se souhlasem Terezy Horákové

Benefit sítě kontaktů

Akademie absolutně předčila Terezina očekávání i přesto, že si občas procházela i náročnými chvílemi. „Někdy to bylo těžké, třeba když jsem doháněla přednášky po nocích, když děti usnuly. Na druhou stranu záznamy mám pořád k dispozici a můžu se k nim vracet. Takže i když vám nedám definici nějakého byznys termínu, vím přesně, ve které přednášce jsme to probírali a můžu si to najít. Navíc jsem až neuvěřitelně zaskočená, jaký inspirativní vliv na mě setkání měly. Bylo to celé o předání ženské energie, ale to nechci znít vůbec nějak ezotericky. Veškerá setkání měla transformativní vliv a z Prahy jsem vždy odjížděla plná energie. A to vůbec nemyslím tak, že by nám pořád říkali, jak jsme skvělé – naopak. Ale když si před vás stoupne třeba Pavlína Louženská a svým projevem vám dodá velkou sílu, začnete najednou smýšlet jinak. Že nejde o to, abyste našli díru na trhu, ale řekli si, co chcete vy ve svém životě dělat a byznys se na to dá vždycky napasovat. Jde jen o to poznat sám sebe, a i když tuhle frázi vážně nerada používám, tak bez toho poznání to nepůjde.“

Akademie pro budoucí zakladatelky je i o kontaktech, které získáte. „Tím, jak si v HzM všichni tykají, máte najednou pocit, že i ten školitel, se kterým jste se viděli jen on-line, je vlastně hrozně blízký mentor. Věřím, že ať už budu čelit jakékoliv otázce v podnikání, můžu kohokoliv z nich oslovit. To se týká i holek ze třídy, se kterými jsme sdílely všechny pocity včetně toho, že jsme to třeba někdy nedávaly (smích). Navíc díky sebevědomí, které jsem získala, se už nebojím postavit před lidi a prezentovat svůj projekt. Je to prostě něco, co je mému srdci blízké, a tak už vím, že vůbec není třeba být nervózní. Prodávám výrobek, za kterým si stojím.“

Tereza má nyní pevně definovanou startovní čáru svého projektu, který už není dle jejích slov jen neuspořádaným chaosem myšlenek a tužeb, ale tlustou základovou deskou, na které bude nyní stavět a rozvíjet své podnikání. A my budeme s radostí sledovat, jak se ji daří. 🙂

Autor: Barbora Štarhová
Foto: se souhlasem Terezy Horákové

Tags:
0 Comments

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

or

Log in with your credentials

Forgot your details?